Politică de confidențialitate

Scopul acestei pagini de Politică de confidențialitate este să îți explice ce date prelucrăm, de ce le prelucrăm și ce facem cu ele.

Această pagină/notă te informează despre informațiile pe care le procesăm în legătură cu tine în relație cu societatea noastră accesând acest website. În colectarea acestor informații, noi acționăm în calitate de operator și, prin lege, suntem obligați să îți furnizăm informații despre noi, despre motivul și modul în care folosim datele tale și despre drepturile pe care le ai asupra datelor tale.

Această Politică de confidențialitate nu acoperă aplicațiile și site-urile altor terți la care poți ajunge prin accesarea link-urilor de pe site-ul nostru. Acest lucru excedează controlului nostru. Te încurajăm să examinezi Politica de confidențialitate de pe orice site și/sau aplicație înainte de a furniza date personale.

1. Cine suntem noi?

Suntem Școala Gimnazială „Stroe S. Belloescu” Bârlad, județul Vaslui –  responsabilă de prelucrarea datelor tale cu caracter personal pe care le colectam direct de la tine sau din alte surse.

Aceste date sunt obținute prin simpla navigare pe site-ul nostru www.scoalastroebelloescubarlad.ro prin telefon, prin email sau prin alte metode, atunci când utilizați serviciile noastre.

2. Despre vizitatori ai site-ului scoalastroebelloescubarlad.ro:

Potrivit legislației persoana fizică beneficiară a informațiilor noastre reprezentantul ori persoana de contact a unei companii sau persoana aflată într-o relație de orice fel cu instituția noastră, este o persoană fizică identificată sau identificabilă. Pentru a fi complet transparenți în privința prelucrării de date și pentru a-ți permite să îți exerciți cu usurință, în orice moment, drepturile, am implementat măsuri pentru a facilita comunicarea.

3. Angajamentul nostru

Protecția informațiilor tale personale este foarte importantă pentru noi. De aceea, ne-am luat angajamentul să respectăm legislația europeana și naționala privind protecția datelor cu caracter personal, în special Regulamentul (EU) 679/2016, cunoscut și sub denumirea de GDPR și următoarele principii:

 • Legalitate, echitate și transparență: Suntem mereu transparenți în privința informațiilor pe care utilizăm, iar vizitatorii sunt informați corespunzător.
 • Controlul îți aparține: În limitele legii, vă oferim posibilitatea de a examina, modifica, șterge datele personale pe care le-ați împărtășit cu noi și de a vă exercita celelalte drepturi.
 • Integritatea datelor și limitarea scopului: Utilizăm datele numai în scopurile descrise la momentul colectării sau în noi scopuri compatibile cu cele inițiale. În toate cazurile, scopurile noastre sunt compatibile cu legislația. Luăm măsuri rezonabile pentru a ne asigura că datele personale sunt corecte, complete și actualizate.
 • Securitate: Am implementat măsuri rezonabile de securitate și criptare, astfel încât să îți protejam cât mai bine informațiile. Cu toate acestea, vă reamintim faptul că niciun site web, nicio aplicație și nicio conexiune la internet nu este complet sigură.

4. Schimbări

În orice moment putem schimba aceasta Politică de confidențialitate. Toate actualizările și modificările prezentei Politici sunt valabile imediat după notificare, pe care o vom realiza prin afișare pe site.

5. Informațiile tale

 1. Ce fel de informatii colectăm despre tine?

Tipurile de informații personale despre dumneavoastră. pe care le colectăm și pe care le procesăm includ:

 – numele și informațiile de contact (de exemplu, adresa de e-mail, numărul de telefon);

– informațiile colectate atunci când vizitați site-ul nostru, cum ar fi modulele cookie;

– informațiile clasificate drept date personale „sensibile”, de exemplu cele referitoare la sănătatea dvs., dar aceste informații vor fi colectate și utilizate numai dacă este necesar.

– identificatori persistenți, cum ar fi un număr de vizitator sau alte informații deținute într-un modul cookie sau într-o adresa IP;

– alte informații asemănătoare care ajuta la îndeplinirea scopului pentru care au fost colectate.

6. Modulele cookie

Un „modul cookie” este un fișier mic, alcătuit în general din litere și cifre, care este descărcat pe un dispozitiv (cum ar fi un desktop, un laptop sau o tabletă) atunci când utilizatorul accesează anumite site-uri web. Ulterior, modulele cookie sunt trimise înapoi la site-ul web de origine la fiecare vizită ulterioară. Modulele cookie sunt utile deoarece permit unui site să recunoască dispozitivul unui utilizator. Informațiile de mai jos oferă explicații despre modulele cookie pe care le folosim pe site-ul nostru scoalastroebelloescubarlad.ro și despre motivele pentru care le folosim:

– Modulele cookie și tehnologiile similare ne permit să vă furnizăm, de exemplu, informații personalizate de pe site-ul nostru web și să simplificam utilizarea site-ului nostru web prin recunoașterea vizitatorilor și prin înțelegerea și facilitarea comportamentului de navigare.

–  În plus, modulele cookie ne permit să înțelegem paginile pe care le-ați vizitat și să aflăm cât de frecvent sunt vizitate anumite pagini și care sunt zonele cele mai populare ale site-ului nostru web. Acest lucru ne permite să îmbunătățim site-ul web și aplicațiile pentru a va oferi cea mai bună experiență.

– Site-ul nostru utilizează, de asemenea, module cookie și tehnologii similare plasate de partenerii noștri terți atent selectați, incluzând (dar fără a se limita exclusiv la aceștia) Google, Facebook, Youtube cu scopul de a administra relația noastră  cu acei parteneri media.

– Puteti să activați sau să dezactivați modulele cookie modificând setările browserului. Cu toate acestea, pentru a beneficia de toate funcțiile oferite de site-ul nostru web, modulele cookie trebuie sa fie activate în browser sau pe dispozitiv. Dacă alegeți să nu permiteți modulele cookie, nu veți putea accesa anumite părți ale site-ului nostru web. 

– Avem link-uri către site-urile de socializare. Dacă utilizați aceste pagini, site-urile respective pot stoca module cookie pe dispozitivul dumneavoastră. Nu controlam setarea acestor module cookie și nu acceptăm nici o răspundere în legătură cu acestea. Consultați site-urile web ale terților pentru a afla mai multe informații despre modulele cookie pe care le utilizează și despre cum le puteti gestiona. Pentru mai multe informații, vă rugăm să citiți termenii aplicației în cauză.

– Modulele cookie de la terți sunt cele care sunt setate de un domeniu diferit de cel pe care îl vizitează utilizatorul scoalastroebelloescubarlad.ro. Unii dintre acești terți utilizează module cookie. Mai jos puteți găsi informații despre modul în care folosim terți și despre modulele cookie pe care aceștia le folosesc și de ce.

Scoalastroebelloescubarlad.ro oferă, de asemenea, linkuri către site-uri web externe ale terților, iar dumneavoastră puteți alege să faceți click pentru a accesa aceste site-uri. Dacă faceți acest lucru, aceste site-uri ale terților pot trimite module cookie către browserul dumneavoastră. Nu controlăm setarea acestor module cookie și nu acceptăm nici o răspundere în legătură cu acestea. Vă rugăm să consultați politicile privind modulele cookie de pe site-urile web respective pentru a obține mai multe informații despre modul în care terții folosesc modulele cookie și despre cum puteti gestiona dumneavoastră modulele cookie.

Lista de mai jos include modulele cookie implementate de astfel de terți pe site-ul nostru web:

                             – Google Analytics scoalastroebelloescubarlad.ro foloseste Google Analytics

pentru a înțelege cum navighează vizitatorii noștri către și pe site-ul nostru web. Aceste module cookie permit funcționarea analizelor Google. Acest serviciu ne ajută să înțelegem cât timp petrec vizitatorii pe diferite pagini și cât de des se întorc pe site-ul nostru web. Puteți afla cum să renuntați la aceste module cookie aici: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout

                              – Facebook –  Folosim butonul de direcționare către pagina noastră Facebook iar acest lucru implică utilizarea modulelor cookie de la Facebook. Pentru a primi mai multe informații legate de politica cookie-urilor de la acest partener vă rugăm să accesați următorul link: https://ro-ro.facebook.com/policies/cookies/

Pentru mai multe informații despre modulele cookie, consultați Politica privind modulele cookie

7. De ce colectăm aceste informații?

Când interacționezi în orice fel cu noi este posibil să ne dai sau să primim din alte surse informații precum:

 • Pentru a-ți răspunde la întrebări și solicitări;
 • Pentru a oferi informatii despre activitățile noastre;
 • Pentru a ne apăra împotriva atacurilor cibernetice;
 • Pentru a ne conforma legislației;
 • Pentru constatarea sau revendicarea unui drept în instanța;

8. Care este temeiul legal pentru prelucrare?

 • Ți-ai dat consimțământul pentru prelucrarea datelor cu caracter personal

Reține că îți poți retrage în orice moment consimțământul prin urmarea instrucțiunilor de dezabonare („unsubscribe”) din fiecare e-mail sau prin transmiterea unei cereri scrise la adresa de e-mail scoalastroesbelloescu10@yahoo.com

 • Prelucrarea este necesară pentru a proteja interesele tale vitale sau ale altei persoane fizice
 • Prelucrarea este necesară în scopul intereselor noastre legitime sau ale altei părți.

9. Cât timp stocăm datele?

Stocăm datele cu caracter personal doar pe perioada necesară îndeplinirii scopurilor, dar nu mai mult de 10 ani de la încetarea contractului sau ultima interacțiune cu noi.

După încheierea perioadei, datele cu caracter personal vor fi distruse sau șterse din sistemele informatice sau transformate în date anonime pentru a fi utilizate în scopuri de cercetare științifică, istorică sau statistică.

Reține faptul că în anumite situații expres reglementate, stocăm datele pe perioada care ne este impusa de lege.

10. Cum partajăm informațiile tale cu ceilalți?

Datele personale colectate de scoalastroebelloescubarlad.ro nu sunt partajate cu nici o alta companie sau terță parte.

Vă asigurăm că scoalastroebelloescubarlad.ro nu va vinde datele dumneavoastră personale niciunui terț și nu va permite terților să vândă datele pe care le-am partajat cu ei.

11. Care sunt drepturile tale?

Drepturile tale conform Regulamentului GDPR sunt următoarele:

 1. Dreptul de a retrage consimțământul în cazul în care scoalastroebelloescubarlad.ro colectează și/sau procesează date pe baza consimțământului dumneavoastră., aveți dreptul să retrageți în orice moment acest consimțământ.
 2. În plus, aveți dreptul:

–          să vă accesați datele personale;

–          să copiați sau să transferați datele personale;

–          să solicitați rectificarea datelor incorecte sau incomplete;

–          să solicitați ștergerea sau eliminarea datelor dumneavoastră personale;

–          să solicitați să nu fiți supus unor algoritmi de creare a profilului complet automatizați;

–          să impuneți restricții privind procesarea datelor dumneavoastră personale;

–          să aveți obiecții privind procesarea datelor dumneavoastră personale bazate pe alte motive decât pe consimțământul dumneavoastră explicit.

12. CONFIDENȚIALITATEA COPIILOR

Încurajăm părinții și tutorii să joace un rol activ în activitățile online ale copiilor lor. Nu colectam cu buna știință informații personale de la copii fără consimțământul părinților sau tutorilor. Dacă credeți ca este posibil să fi colectat informații personale de la o persoana cu vârsta mai mica decât cea necesară pentru consimțământ în absența unui consimțământ adecvat, ăa rugăm să ne anunțați folosind metodele descrise mai jos, iar noi vom lua măsurile adecvate pentru a investiga și a rezolva cu promptitudine problema.

13. Întrebări, solicitări și exercitarea drepturilor

În cazul în care aveți preocupări cu privire la modul în care sunt colectate sau procesate datele dumneavoastră personale sau cu privire la drepturile dumneavoastră sau dacă aveți orice întrebare privind politica noastră de confidențialitate, ne puteti contacta.

Vă mulțumim pentru înțelegere!